ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ „НИКОЛА Й. ВАПЦАРОВ“, ГР. ХАСКОВО
Правилникът за дейността на училището е актуализиран на заседание на Педагогическия съвет (Протокол № 11/13.09.2024 г. и е утвърден със Заповед № 549/ 13.09.2024 г. на директора на училището
СЪДЪРЖАНИЕ
ЧАСТ ПЪРВА.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава първа. Устройство и статут
Глава втора. Структура, състав и управление на училището
Глава трета. Области на дейност
Раздел І. Органи за управление и контрол
Раздел ІІ. Органи за съуправление
Раздел ІІІ. Помощно-консултативни органи
Глава четвърта. Участници в образователния процес
Раздел І. Деца и ученици
Раздел ІІ.Подкрепа за личностно развитие на учениците
Раздел ІІІ. Санкции на учениците
Раздел ІV. Родители
Раздел V. Учители и други педагогически специалисти
Раздел VІ .Повишаване квалификацията на учителите, директорите и другите педагогически специалисти
Раздел VІІ. Кариерно развитие на педагогическите специалисти
Раздел VІІІ. Класни ръководители
Раздел ІX. Дежурни учители
ЧАСТ ВТОРА. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ
Глава първа. Предучилищно образование
Глава втора. Училищно образование
Глава трета. Училищна подготовка
Глава четвърта. Учебен план
Глава пета. Организация на дейностите в училищното образование
Глава шеста. Форми на обучение
Глава седма. Оценяване на резултатите от ученето
Глава осма. План-прием
Глава девета. Институционални програми
ЧАСТ I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава първа. Устройство и статут
Чл.1 (1) Този правилник урежда устройството, функциите, организацията, управлението и финансирането на Основно училище „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасково, свързани с осигуряване на правото на училищно образование.
(2) Правилникът се прилага и е задължителен за цялата училищна общност – участниците в образователния процес – учениците, учителите, директора и другите педагогически специалисти, родителите, както и непедагогическите специалисти.
Чл.2.Цел на настоящия правилник е да приведе в съотвествие със Закона за предучилищното и училищно образование и държавните образователни стандарти правилника за дейността на ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасково.
Чл.3. (1) ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасковое юридическо лице по смисъла на чл. 29. (1) от ЗПУО, на бюджетна издръжка съгласно ЗДБРБ и е второстепенен разпоредител с бюджет към община Хасково.
(2) Седалището и адресът на управление са: гр. Хасково, ул. „Генерал Колев“ №28.
Чл.4. Наименованието на училището включва име и означение на вида му (по чл. 38, ал. 1, чл. 42, ал.2 от ЗПУО).
Чл.5. (1) ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасково има обикновен собствен печат и печат с изображение на държавния герб.
(2) Училището има идентификационен код по БУЛСТАТ.
Чл. 6. ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасково осъществява своята дейност въз основа на принципа на автономията и в съответствие с нормативните актове, като:
(1) Автономията на училището включва и правото на училището да избира и съставя свои училищни учебни планове, да разпределя учебната програма в зависимост от потребностите на учениците, да определя учебните предмети и да разработва учебните програми в случаите, предвидени в ЗПУО.
Чл.7.(1) Статутът на училището е неспециализирано основно училище с дневна форма на обучение и индивидуална, самостоятелна и комбинирана при необходимост.
(2) Основно училище ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасков ое общинско училище, в което се обучават ученици от І до VІІ клас включително в целодневна организация на учебния ден и деца в предучилищна група 5 и 6-годишни.
(3) Обучението се осъществява на една смяна.
Чл.8 (1) Обучението в ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасково се провежда на книжовен български език. Усвояването на книжовния български език е задължително за всички деца и ученици.
(2) Учителите са длъжни да преподават на български език и да подпомагат децата и учениците при овладяването и прилагането на книжовноезиковите му норми при обучението по всички учебни предмети, с изключение на чужд език.
Чл. 9 Учениците ползват правото си на безплатно образование, безплатно ползване на училищната база, правото на безплатна педагогическа консултация, отнасяща се до учебния процес и професионалното им ориентиране, на морално и материално стимулиране.
Чл. 10. (1) Предучилищното и училищното образование в ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасково е светско.
(2) В системата на предучилищното и училищното образование се забраняват действия, свързани със:
(3) В системата на предучилищното и училищното образование идеологии, доктрини и системи от възгледи и идеи се изучават за постигане на целите по чл. 5 от ЗПУО, за формиране на национално самочувствие, патриотичен дух и родолюбие у децата и учениците и при спазване на държавните образователни стандарти и на учебните програми.
Чл.11. Училището осъществява своята дейност в съответствие с Конституцията на Република България, Кодекса на труда и българското трудово законодателство; Закона за предучилищно и училищно образование и подзаконови нормативни актове и документи, отнасящи се до образованието.
Чл.12 При изпълнение на своите функции педагогическият и непедагогическият персонал на ОУ „Никола Йонков Вапцаров“ гр. Хасково, съгласно действащото законодателство трябва да е политически и партийно неутрален, да не налага идеологически и политически убеждения, да не оказва политическо или партийно въздействие върху участниците в образователния процес и да не използва служебни ресурси за политически или партийни цели. Разпоредбата на закона се прилага и за лицата, заемащи ръководни длъжности в институциите от системата на предучилищното и училищното образование.
Чл.13 (1) За предучилищното и училищното образование училището осигурява безвъзмездно ползване на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти.
(2) Учебниците и учебните комплекти, които се предоставят за безвъзмездно ползване на учениците, се избират от учителите, които преподават по учебния предмет в съответния етап от степента на образование, след съгласуване с Обществения съвет.
(3) Познавателните книжки и учебните помагала, които се използват в предучилищното и училищното образование, се избират от учителите, които преподават в съответната група или клас в училището, в съответствие с програмната система по чл. 150, ал.1 и2 от ЗПУО.
Глава втора. Структура, състав и управление на училището
Чл. 13. (1) Общата организационна структура на училището включва органи за управление и контрол, органи за съуправление и помощни консултативни органи, педагогически специалисти, административен персонал, помощно-обслужващ персонал.
(2) Органи за управление и контрол:
(3) Органи за съуправление и помощни консултативни органи:
(4) Педагогически специалисти в училище:
(5) Административен персонал(Функциите на непедагогическите специалисти са уредени в Правилника за вътрешния трудов ред):
2.Касиер, домакин;
(6) Помощно-обслужващ персонал:
(6) Общата численост на персонала е обвързана с щатното разписание.
Чл.14. (1) Лицата, заети по трудово правоотношение в училището като учители изпълняват функции на класни ръководители, ръководители на извънкласни дейности и клубове по интереси и др. в рамките на осемчасовия работен ден.
(2) Всички други трудови задължения се изпълняват съгласно чл.110 от Кодекса на труда – работа при същия работодател, извън трудовите правоотношения в извън работно време и се изпълняват и заплащат съгласно нормативната уредба в Наредба за структурата и организацията на работната заплата и Вътрешните правила за работна заплата в ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасково.
Чл.15. Всички други области на дейност се регламентират във вътрешните нормативни актове на училището съгласно действащото законодателство.
Глава трета. Области на дейност
Раздел I. Органи за управление и контрол
Директор
Чл.16. (1) ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Хасково се управлява и представлява от директор.
(2) Директорът е орган за управление и контрол на образователната институция.
Чл. 17 (1) Директорът на училището организира и контролира цялостната дейност на институцията в съответствие с правомощията, определени с държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
(2) Директорът е педагогически специалист.
(3) Директорът, като орган на управление и контрол на общинско училище, изпълнява своите функции като:
Чл. 18. (1) В изпълнение на своите правомощия директорът издава заповеди.
(2) Административните актове на директора на училището могат да се оспорват по административен ред пред началника на регионалното управление по образованието.
(3) Административните актове на директора могат да се обжалват по реда на Административно процесуалния кодекс.
Заместник-директор:
Чл. 19. (1)При управлението и контрола на учебната, учебно-възпитателната и административно-стопанската дейност директорът се подпомага от заместник-директор по учебната дейност.
(2) Функциите на заместник-директора се определят от директора в длъжностната характеристика и заповеди;
(3) Заместник-директорите, които осъществяват функции по чл. 19, ал. 1, свързани с управлението и контрола на учебно-възпитателната дейност изпълняват норма за преподавателска работа.
Обществен съвет
Чл. 20. (1) С цел създаване на условия за активни и демократично функциониращи общности към училището се създава обществен съвет.
(2) Общественият съвет е орган за подпомагане на развитието на училището и за граждански контрол на управлението му.
(3) Представителите на родителите, участници в обществения съвет, са лица за контакт относно въпроси и проблеми от страна на родителите, които са свързани с образованието, възпитанието и социализацията на техните деца, ориентирани към интереса и към мотивацията им, към възрастовите и социалните промени в живота им, както и към способността им да прилагат усвоените компетентности на практика.
(4) Представителите на родителите, участници в обществения съвет информират родителите от техните класове за резултатите от заседанията на обществения съвет и взетите решения.
Чл. 21. (1) Общественият съвет се състои от нечетен брой членове и включва един представител на финансиращия орган и най-малко трима представители на родителите на деца и ученици от съответната институция.
(2) Представителите на родителите се излъчват от събрание на родителите, свикано от директора на училището. На събранието се определя броя на представителите на родителите и се избират и резервни членове на обществения съвет.
(3) Председателят на обществения съвет се избира от членовете му.
(4) Членовете на обществения съвет се определят за срок, не по-дълъг от три години.
Чл. 22. (1) Общественият съвет се свиква на заседание най-малко 4 пъти годишно, като задължително провежда заседание в началото на учебната година.
(2) С право на съвещателен глас в работата на обществения съвет на училището участват поне трима представители на ученическото самоуправление.
(3) В заседанията на обществения съвет могат да бъдат канени и служители на институцията, на регионалното управление на образованието, експерти, юридически лица с нестопанска цел и други заинтересовани лица.
Чл. 23. (1) Директорът на училището има право да присъства на заседанията на обществения съвет и да изразява становище по разглежданите въпроси.
(2) Директорът е длъжен при поискване от обществения съвет да предоставя всички сведения и документи, необходими за дейността му.
(3) При необходимост директорът може да отправи искане до председателя на обществения съвет за свикването му.
Чл. 24. (1) Общественият съвет в училището:
(2) При неодобрение от обществения съвет на актовете по ал. 1, т. 1 и 6 те се връщат с мотиви за повторно разглеждане от Педагогическия съвет. При повторното им разглеждане Педагогическият съвет се произнася по мотивите и взема окончателно решение.
(3) Условията и редът за създаването, устройството и дейността на обществения съвет се уреждат с Правилник за създаването, устройството и дейността на обществените съвети към детските градини и училищата, издаден от министъра на образованието и науката.
Педагогически съвет
Чл. 25. (1) Специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси в училището е педагогическият съвет.
(2) Педагогическият съвет включва в състава си всички педагогически специалисти.
(3) Директорът на училището е председател на Педагогическия съвет.
(4) В заседанията на Педагогическия съвет с право на съвещателен глас може да участват представители на обществения съвет, представители на ученическия училищен съвет, медицинското лице, което обслужва училището.
(5) Директорът на училището в качеството си на председател на Педагогическия съвет, кани писмено представителите на обществения съвет на заседанията на Педагогическия съвет, като им предоставя възможно най-пълна информация по въпросите, които предстои да бъдат обсъждани.
Чл. 26. (1) Педагогическият съвет в училището:
(2) Документите по ал. 1, т. 1 – 5 се публикуват на интернет страницата на училището.
Комисия за вътрешно училищна квалификационна дейност (ВУКД) и управление на качеството
Чл. 27. (1)Комисията за ВУКД и управление на качеството на образованието е помощен, консултативен и постоянен работен орган към директора на училището за оказване на подкрепа при управление на качеството в институцията.
(2) Комисията за ВУКД и управление на качеството се състои от Председател и членове – 3бр. с мандат от 3 години.
(3) Съставът, структурата и функциите на комисията за ВУКД и управление на качеството се приемат от Педагогическия съвет по предложение на директора.
(4) Комисията заседава веднъж в началото на учебната година и при необходимост.
(5) Изготвя свой План за работа. Планът се утвърждава от директора на училището.
Чл. 28. (1) Комисията има следните задължения:
Раздел ІІ. Органи за съуправление
Общо събрание
Чл. 29. (1) Общото събрание се състои от всички работници и служители в училището.
(2) Ред за работа на общото събрание. Общото събрание на работниците и служителите самó определя реда за своята работа. Свиква се от работодателя, както и по инициатива на една десета от работниците и служителите.
(3) Общото събрание е редовно, ако на него присъстват повече от половината от работниците и служителите.
(4) Общото събрание на работниците и служителите приема решенията си с обикновено мнозинство от присъстващите.
Ученически училищен съвет (УУС)
Чл.30. (1) УУС към ОУ Н .Й. Вапцаров“ е форма на ученическото самоуправление на ниво училище, чрез която учениците участват в училищния живот и в организационното развитие на училището.
(2) Представител на учениците, излъчен от всяка паралелка в училището участва в конституирането на УУС.
(3) Съставът на УУС се определя от неговите участници, в зависимост от броя на учениците в училище.
(4) Функциите и дейността на УУС се определят по предложение на учениците. УУС съдейства за даването на мнения и предложения за училищните дейности, включително за избираемите и за факултативните учебни часове, произтичащи от интересите на учениците от всеки клас.
Чл. 31. Представителите на УУС участват с право на съвещателен глас в:
Родителски актив на паралелката/РА/.
Чл. 32. (1) Родителският актив се състои от представители на родителите по паралелки.
(2)Срещите на РА се провеждат при възникнала необходимост за съдействие на класния ръководител.
Чл. 33. (1) Родителският актив се създава от активни родители.
(2) Чрез различни инициативи (родителски срещи; дискусии; лекции; презентации; анкети) Родителският актив осъществява своите цели:
(3)Всеки успешен родителски актив в началото на учебната година създава план за работа на родителския актив.
(4) Задачите на Родителският актив са:
(5) План за работа на родителският актив
Всеки родителски актив има:
Раздел ІІІ. Помощно-консултативни органи
Комисия по етика
Чл.34. Комисия по етика се създава като помощно-консултативен орган към ОУ „Н. Й. Вапцаров“ по предложение и решение на Общото събрание за срок от 1 година. Утвърждава се със заповед на директора.
Чл.35. Предмет на дейността на комисията са междуличностните и между групови отношения, възникващи в процеса на реализацията на служебните задължения на членовете на колектива на ОУ „Н. Й. Вапцаров“, които са в противоречие с общоприетите.
Чл. 36. Комисията по етика дава становища по нарушение на етичните правила, свързани и с организацията и провеждането на образователно-възпитателния процес, трудовата дисциплина и нарушаване на общоприетите правила и норми в хода на междуличностното общуване.
Чл.37. За работата на комисията се създават Вътрешни правила за превенция, наблюдение, установяване и докладване на нарушенията и за предприемане на последващи мерки при прилагане на етичния кодекс.
Чл.38. Броят на членовете на комисията се избират от Общото събрание и в нея се включват трима представители на педагогическите специалисти, един представител на непедагогическите специалисти и представител на родителската общност, като един от тях е председател.
Чл.39. Дейностите на Комисията по етика се разписват в Етичен кодекс на училищната общност.
Чл.40. Директорът на училището и Комисията по етика имат задължението да предприемат превантивни мерки и да провеждат целенасочен процес от превантивни и корективни мерки с ученици, учители и служители към спазване на етичните норми и добро поведение, както и недопускане на нарушения с оглед утвърждаване авторитета на училището като модерна, спокойна, сигурна, хуманна и толерантна образователна институция.
Глава четвърта. Участници в образователния процес
Раздел І. Деца и ученици
Чл. 41. Всяко дете в подготвителната група, съответно всеки ученик, заема определено в началото на учебната година работно място в класната стая, за състоянието, на което носи отговорност и своевременно уведомява класния ръководител за забелязани повреди.
Чл. 42. Като форма на участие на учениците в дейността на живота на училището, се изграждат ученически активи по паралелки и УУС.
Чл. 43. (1) Децата, съответно учениците, имат следните права:
Чл. 44. (1) Учениците имат следните задължения:
Чл. 45. (1) Ученик е този, който е записан в училище за обучение за завършване на клас.
(2) Ученик се отписва от училището, когато:
(3) В случаите по ал. 2, т. 2, когато ученикът е в задължителна училищна възраст, директорът на училището уведомява Общинската администрация, Регионалното управление на образованието и органите за закрила на детето.
Чл. 46 (1) Децата и учениците се поощряват с морални и с материални награди за високи постижения в образователната дейност, в заниманията по интереси и за приноса им към развитието на училищната общност при условия и по ред, определени с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.:
(2) Учениците могат да бъдат награждавани за:
(3) Директорът на училището след решение на педагогическия съвет със заповед присъжда награди за децата и учениците.
(4) Награди за децата и учениците могат да бъдат:
Чл. 47 (1) Ученикът може да отсъства от училище по уважителни причини в следните случаи:
(4) Документите от спортен клуб се съхраняват от класните ръководители.
(5) Заявленията на родителите до класния ръководител се регистрират в канцеларията на училището.
(6) Документите, удостоверяващи отсъствия на ученик през учебната година се съхраняват до края на съответната учебна година /14.09/, след което се унищожават.
Чл.48. (1) Отсъствие на ученик от учебен час без уважителни причини се отчита като отсъствие по неуважителни причини.
(2) Закъснение от 20 мин. се счита за ½ ч. отсъствие по неуважителни причини.
Чл. 49 (1) В часовете по физическо възпитание и спорт учениците са длъжни да се явяват в изискваното от преподавателя спортно облекло.
(2) Ученик може да отсъства по уважителни медицински причини от учебния час по учебния предмет физическо възпитание и спорт, когато е противопоказно физическото натоварване и присъствието му в учебния час. Видът на заболяването и заключението за освобождаване от обучение по учебния предмет физическо възпитание и спорт се удостоверяват с медицински документ.
(3) Не може да отсъства от учебния час по учебния предмет физическо възпитание и спорт ученик в случаите по ал. 5, за който е противопоказно физическо натоварване, но не и присъствието в учебния час.
(4) В случаите по ал. 5, когато освобождаването е за целия учебен срок или за учебната година, ученикът няма право да напуска територията на училището по време на учебния час, а директорът въз основа на представените медицински документи определя със заповед начина на уплътняване за ученика на времето, определено за учебните часове. Заповедта се съобщава на родителя на ученика.
(5) Директорът издава заповед за освободените от физическо възпитание и спорт, в която е указано мястото на тяхното присъствие в часовете.
(6) Родителите попълват заявление за освобождаване на ученика от ФВС и декларация, че са информирани за мястото на присъствие на техните деца в часовете по физическо възпитание и спорт.
(7) Освободените учениците изпълняват разпорежданията на учителя.
Раздел ІІ. Подкрепа за личностно развитие на учениците
Чл. 50. (1) ОУ „Н. Й .Вапцаров“ осъществява дейности по превенция на тормоза и насилието, както и дейности за мотивация и преодоляване на проблемното поведение, които са израз на общата воля и на координираните усилия на всички участници в образователния процес.
(2) Видовете и съдържанието на дейностите по превенция на тормоза и насилието са подчинени на обща училищна политика, разработват се самостоятелно от училищната общност и включват:
Чл. 51. За преодоляване на проблемното поведение на детето или ученика и за справяне със затрудненията му с приобщаването в образователния процес и в училищната среда, с участието му в дейността на институцията и с поведенческите му прояви се прилагат една или повече от следните дейности за въздействие върху вътрешната мотивация:
Чл. 52. Дейността по чл. 51, т. 1 се прилага за изясняване на конкретен проблем с цел насочване на ученика към определена подкрепа и мотивирането му за участие в дейности, които да доведат до разрешаване на проблема. Дейността се документира в електронния дневник на класа и се информира родителят, представителят на детето или лицето ,което полага грижи за детето.
Чл. 53. Дейността по чл. 51, т. 2 се осъществява в училището от подготвен за разрешаване на конфликтни ситуации учител, психолог и/или педагогически съветник, невъвлечен в конкретния конфликт, който посредничи между страните в конфликта с цел разрешаването му.
Чл. 54. Дейностите по чл. 51, т. 3 се осъществяват по желание на ученика и/или на родителя, представителя на детето или лицето, което полага грижи за детето, или по препоръка на класния ръководител, на учител или на координиращия екип за обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие.
Чл. 55. Дейността по чл. 51, т. 4 и 5 се осъществява по желание на ученика или на родителя, представителя на детето, лицето, което полага грижи за детето, по препоръка на учителите в групата/класния ръководител, на учител, на педагогически съветник и/или на психолог, или по препоръка на координиращия екип за подкрепа на личностно развитие, в съответствие с възможностите и наличните ресурси на училището или чрез привличане на външни специалисти и ресурси – вкл. в групи за извънкласна работа
Чл. 56. (1)Дейността по чл. 51, т. 6 се осъществява от личност по избор на ученика, която той приема и уважава и която е изразила съгласие за участие в индивидуалната му подкрепа.
(2) Индивидуалната подкрепа на ученика по ал. 1 може да бъде осъществена от учител от училището, лице от разширеното семейство, от близък на ученика или от обществено изявена личност, на която ученикът има доверие или която представлява пример за него и спомага за развитието на силните му страни и за цялостното му личностно развитие.
Чл. 57. (1) Дейността по чл. 51, т. 7 се осъществява, като ученикът съвместно с класния ръководител избира конкретна дейност, която да извърши в полза на училището или паралелката
(2) Дейността в полза на училището или паралелката трябва да е съобразена с възрастовите особености и здравословното състояние на учениците и да не унижават тяхното достойнство.
(3) Дейностите в ползата на училището могат да бъдат: изработване на табла, продукти за украса на класната стая; подпомагане на дежурните учители по време на междучасие; подпомагане дейността на педагогическия съветник и на учители при организиране на училищни събития; подпомагане на класния ръководител при обхождане на отсъстващи ученици по домовете; дейности по почистване на класната стая.
Чл. 58. Дейностите по чл. 51, т.8 и 9 се осъществяват по желание на родителите, след насочване от педагогически специалист.
Чл. 59. Дейността по чл.51 т.10 се осъществява след сформиране на група ученици за преодоляване на агресивно поведение, по предложение на класните ръководители.
Чл. 60. (1) За всички предприети дейности с децата или учениците за преодоляване на проблемното им поведение и за справяне със затрудненията им с приобщаването в образователния процес и в училищната среда, с участието в дейността на институцията и с поведенческите им прояви се информира родителят, представителят на детето или лицето, което полага грижи за детето, а за дейностите по чл. 51, т. 2, 4 и 6 се изисква и информираното му съгласие.
(2) Родителят, представителят на детето или лицето, което полага грижи за детето, е длъжен да съдейства и да подпомага учителите и другите педагогически специалисти при реализирането на дейностите по чл. 51.
(3) При отказ от страна на родителя, представителя на детето или лицето, което полага грижи за детето, да изрази съгласие за дейностите по чл. 51, т. 2, 4 и 6, да окаже съдействие или да подпомогне реализирането на дейностите по чл. 51 директорът на институцията писмено уведомява отдела за закрила на детето по местоживеенето на детето или ученика.
Чл.61 (1) Допълнителната подкрепа за личностно развитие включва:
(2) Допълнителната подкрепа за личностно развитие се предоставя на ученици:
(3) Видът и формите на обучение, както и конкретните дейности за допълнителната подкрепа за личностно развитие се определят с план за подкрепа на ученика. Планът за подкрепа за учениците по ал. 2, т. 1 определя и часовете за ресурсно подпомагане.
(4) Допълнителната подкрепа за личностно развитие се осигурява от училището, от центровете за подкрепа за личностно развитие и от специализирани обслужващи звена.
Чл.62. (1) Допълнителната подкрепа се предоставя въз основа на оценката на индивидуалните потребности, която се извършва от екип за подкрепа за личностно развитие в детската градина или в училището.
(2) Екипът по ал. 1 осъществява и допълнителната подкрепа по чл. 187, ал. 1, т. 1 от ЗПУО.
(3) Екипът за подкрепа за личностно развитие се създава със заповед на директора за определено дете или ученик по чл. 187, ал. 2 от ЗПУО.
(4) В състава на екипа за подкрепа за личностно развитие задължително се включва психолог или педагогически съветник, както и логопед. В екипа може да се включват и други специалисти, както и представители на органите за закрила на детето и на органите за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
(5) Екипът за подкрепа за личностно развитие работи съвместно с родителите, а при необходимост и с регионалните центрове за подкрепа за процеса на приобщаващото образование и/или с центровете за подкрепа за личностно развитие.
Чл. 63. Екипът за подкрепа за личностно развитие в училището:
Чл. 64. (1) Директорът на училището подава заявление до регионалния център за подкрепа на личностното развитие за извършване оценка на индивидуалните потребности от допълнителна подкрепа на децата и учениците със специални образователни потребности, когато не може да се формира екип по чл. 188, и предлага на директора на регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование да одобри или да не одобри предоставянето на допълнителна подкрепа.
(2) Методическата подкрепа може да се предоставя от екипи на центрове за подкрепа за личностно развитие, от юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза в областта на приобщаващото образование, както и от висши училища, в зависимост от конкретните потребности.
Чл.65. Условията и редът за осигуряване на общата и на допълнителната подкрепа се определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
Чл.66. (1) В ОУ „Н .Й .Вапцаров“ се приемат и ученици със специални образователни потребности.
(2) В паралелка в училището може да се обучават до три деца и ученици със специални образователни потребности.
(3) При увеличаване на броя на децата и учениците в група или паралелка се назначава помощник-учител по предложение на екипите по ал. 3 от чл.192 от ЗПУО.
Чл.67. (1) В ОУ „Н .Й .Вапцаров“ обучението на ученици със специални образователни потребности задължително се подпомага от ресурсен учител, съобразно потребността на детето и ученика.
(2) В плана за подкрепа на ученика може да бъде определен и помощник на учителя.
(3) Изискванията към помощника на учителя и функциите му се определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
(4) Обучението на децата и учениците в групите и паралелките по ал. 1 се осъществява по индивидуални учебни планове, изготвени в съответствие с изискванията на чл. 95 от ЗПУО.
(5) Условията и редът за организиране на обучението в паралелките и групите по ал.1 се определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
Чл. 68. (1) Директорът организира допълнителната подкрепа като създава един Координиращ екип за подкрепа на личностното развитие. Той се ангажира с децата и учениците, които показват системни затруднения в ученето, научаването и участието, или които напредват значително по-бързо от своите връстници, или пък, за които родителите информират за потребност от допълнителна подкрепа.
(2) Директорът определя координатор на този екип на училището, чиято задача е да организира оценката на образователните потребности и последващата работа на екип, който се формира за всяко отделно дете.
(3) Директорът на училището, чрез Координиращия екип и екипа на всяко отделно дете организира ресурси и експертиза, както от образователната институция, така и извън нея. Директорът привлича експерти за оценката на потребностите и за последващата работа с детето/ ученика от различни образователни, социални и здравни институции, по своя собствена преценка и без ограничение, вкл. от центъра за подкрепа на личностното развитие, от центъра за специална образователна подкрепа, от регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование, от социални услуги на територията на общината, от здравни експерти.
Чл.69. Функциите и съставът на координиращия екип за подкрепа на личностното развитие се определя от ДОС за приобщаващо образование.
Чл. 70. (1) Училището разработва етичен кодекс на училищната общност, който се приема от представители на педагогическия съвет, обществения съвет и на ученическото самоуправление по ред, определен в ал. 4.
(2) Етичният кодекс се изготвя по достъпен и разбираем за учениците начин и се поставя на видно място в училищната сграда.
(3) Етичният кодекс се публикува на интернет страницата на училището.
(4) Ред за разработване и приемане на етичния кодекс:
(5) Етичният кодекс е подчинен на общите принципи в системата на предучилищното и училищно образование, съгласно чл.175 ал.1 от ЗПУО.
Раздел ІІІ. Санкции на учениците
Чл. 71. (1) За неизпълнение на задълженията, определени в ЗПУО, в нормативните актове по неговото прилагане и в настоящия правилник, след изчерпване на останалите механизми за въздействие върху вътрешната мотивация и за преодоляване на проблемното поведение на учениците се налагат следните санкции /чл.199, ал.1, т.1-5 от ЗПУО/.
(2) За възпрепятстване провеждането на учебния процес учителят може да наложи мярката „отстраняване на ученика до края на учебния час". Ученикът няма право да напуска територията на училището по времето на отстраняването си.
(3) За явяване в училище с облекло или във вид, които са в нарушение на правилника за дейността на училището, както и когато състоянието на ученика не позволява да участва в учебния процес, на ученика се налага мярката „отстраняване от училище до отпадане на основанието за отстраняването му".
(4) При налагане на мярката по ал. 2 за времето на отстраняване на ученика не се отбелязва отсъствие, а наложената мярка се документира в дневника на класа. За времето на отстраняването си до края на учебния час ученикът извършва дейности, регламентирани в правилника за дейността на училището, съобразени с възрастовите особености и здравословното му състояние и не унижаващи достойнството му.
(5) Веднага след приключването на учебния час по ал. 2 или след отстраняването на ученика по ал. 3 се предприемат дейности за повишаване на мотивацията и на социалните умения за общуване и за преодоляване на проблемното поведение на ученика и се уведомява родителят, представителят на детето или лицето, което полага грижи за детето.
(6) За ученика с наложена санкция по ал. 1 се осигуряват и дейности за превенция и преодоляване на проблемното поведение.
Чл.72.Санкциите по чл.71 може да се налагат и за допуснати отсъствия по неуважителни причини по следния ред:
Чл. 73. (1) Санкцията „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение“ се прилага за ученици, навършили 16-годишна възраст.
(2) Мерките по чл. 71, ал. 2 и 3, както и санкциите „предупреждение за преместване в друго училище" и „преместване в друго училище" не се налагат на учениците в класовете от началния етап.
(3) Санкциите „преместване в друго училище" и „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение" се налагат за тежки или системни нарушения.
(4) Санкции и мерките по чл. 71, ал. 2 и 3 не се налагат на ученици, когато поведението им е резултат от увреждане или нарушение на здравето, посочено в медицински документи.
Чл. 74. (1) За едно нарушение не може да бъде наложена повече от една санкция. Мерките по чл. 71, ал. 2 и 3 се налагат независимо от санкциите, като с тях се цели да се преодолее проблемното поведение на ученика.
(2) Видът на санкцията се определя, като се отчитат причините и обстоятелствата при извършване на нарушението, видът и тежестта на нарушението, както и възрастовите и личностните особености на ученика.
(3) Видът и срокът на дейностите във връзка с мерките по чл. 71, ал. 2 и 3 се определят, като се отчитат и възможностите и ресурсите на училището за осигуряване на условия за извършването им.
(4) При изпълнението на мярката по чл.71 ал.2 ученикът се включва в дейности с педагогическия съветник за повишаване на мотивацията и социалните умения за общуване или се ангажира от свободни през учебния час учители.
Чл. 75. (1) Освен налагането на санкция, в зависимост от причините за проблемното му поведение, на ученика се предоставя планирана обща подкрепа за личностно развитие, като консултации по учебни предмети, консултации с психолог и/или с педагогически съветник за преодоляване на проблемното поведение, допълнително обучение и допълнителни консултации по учебни предмети в неучебно време, включително в периода на ваканциите, участие в занимания по интереси, кариерно ориентиране и други дейности с оглед недопускане на нарушения или отпадане от училище.
(2) Видът на общата подкрепа по ал. 1 се определя от координиращия екип за личностно развитие съвместно с класния ръководител, учителите на ученика и родителя, представителя на детето или лицето, което полага грижи за детето.
(3) За преодоляване на проблемното поведение и за превенция на отпадането от училище на ученици, които извършват нарушения, отсъстват по неуважителни причини или са в риск от отпадане, педагогическият съветник в училището осъществява връзката и координира сътрудничеството между училището и семейството и между семейството и обкръжението на учениците.
Чл. 76. (1) Санкциите са срочни.
(2) Срокът на санкциите е до края на учебната година.
(3) Когато санкциите „преместване в друга паралелка в същото училище“, „предупреждение за преместване в друго училище“, „преместване в друго училище“ и „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение“ са наложени до 30 учебни дни преди края на втория учебен срок, те влизат в сила от началото на следващата учебна година.
Чл. 77. (1) Санкциите „забележка" и „преместване в друга паралелка в същото училище" се налагат със заповед на директора по мотивирано писмено предложение на класния ръководител, а санкциите „предупреждение за преместване в друго училище", „преместване в друго училище" и „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение" - със заповед на директора по предложение на педагогическия съвет.
(2) Мярката по чл. 71, ал. 3 се налага със заповед на директора.
Чл. 78.(1) Директорът на училището задължително писмено уведомява родителя, представителя на детето или лицето, което полага грижи за детето, за откриването на процедура по налагане на санкция, а в случаите на налагане на санкция „предупреждение за преместване в друго училище“, „преместване в друго училище“ или „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение“ - и отдел „Закрила на детето“.
(2) При уведомяването по ал. 1 директорът задължително посочва извършеното от ученика нарушение и отправя покана за участие на родителя, представителя на детето или лицето, което полага грижи за детето, в процедурата по налагане на санкция.
(3) В уведомлението по ал. 1 се посочват и условията, при които родителят, представителят на детето или лицето, което полага грижи за детето, може да участва в процедурата по налагане на санкцията, както следва:
(4) За всяка процедура по налагане на санкция и на мярката по чл. 71, ал. 3 се определя лице, което да докладва за извършеното нарушение - класният ръководители учител, който преподава на ученика.
Чл. 79. (1) Преди налагане на санкция по чл. 71, ал. 1 и на мярката по чл. 71, ал. 3- директорът - за санкциите „забележка“ и „преместване в друга паралелка в същото училище“ и за мярката по чл. 71, ал. 3, съответно педагогическият съвет - за другите санкции, задължително изслушва ученика и/или се запознава с писменото обяснение на ученика и обсъжда фактите и обстоятелствата, свързани с конкретното нарушение. Изслушването задължително се извършва в присъствието на психолог или на педагогически съветник.
(2) По предложение на класния ръководител и/или по молба на непълнолетния ученик, съответно на родителя, представителя на детето или лицето, което полага грижи за детето, когато ученикът е малолетен, изслушването на ученика може да се извърши и в присъствието на учител или на друг педагогически специалист от училището, или на друго лице, на което ученикът има доверие.
(3) За изясняване на фактите и обстоятелствата по време на изслушването директорът може да покани за участие и за изразяване на мнение учители, които преподават на ученика, както и ученици от училището, запознати с конкретното нарушение.
Чл. 80. (1) Когато педагогическият съвет е идентифицирал за ученика риск от отпадане от училище, преди налагане на санкцията „предупреждение за преместване в друго училище", „преместване в друго училище" или „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение" или на мярката по чл. 71, ал. 3, директорът уведомява отдел „Закрила на детето" в дирекция „Социално подпомагане", за присъствие на негов представител на изслушването с оглед защита на правата и интересите на ученика.
(2)Преди налагане на санкциите и преди определяне на дейностите по чл. 71, ал. 5се взема мнението на класния ръководител на ученика.
Чл. 81. (1) Заповедта за налагане на санкцията се издава в 14-дневен срок от предложението по чл. 77, ал. 1.
(2) В заповедта по ал. 1 се посочват видът на санкцията, срокът и мотивите за налагането и. В мотивите се посочват предприетите дейности за мотивация на ученика и за преодоляване на проблемното му поведение, в случай че такива са били предприети, и причините да не дадат резултат.
(3) Заповедта се съобщава в тридневен срок от издаването на ученика и на родителя, представителя на детето или лицето, което полага грижи за детето, а заповедта за налагане на санкция „преместване в друго училище" - и на началника на регионалното управление на образованието.
(4) Заповедта по ал. 1 може да се оспорва по административен ред пред началника на регионалното управление на образованието.
(5)Заповедта по ал. 1 може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Чл. 82.(1) Наложените санкции се отразяват в електронни дневник и електронното досие на ученика.
(2)Ученик, на когото е наложена санкция „преместване в друго училище", продължава обучението си в другото училище при условия и по ред, определени със заповед на началника на регионалното управление на образованието.
Чл. 83.Санкциите се заличават с изтичане на срока, за който са наложени, или предсрочно по реда, по който са наложени.
Раздел ІV. Родители
Чл. 84. (1) Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и училището се осъществяват чрез индивидуални консултации, родителски срещи, обучения, както и всеки път, когато конкретна ситуация или поведение на ученика го прави необходимо.
(2) Средство за връзка между училището и родителите/настойниците на учениците от І до VIІ клас може да бъде ученическият бележник, електронната поща на един от родителите, разговори по телефона или лично.
Чл. 85. Родителите имат следните права:
Чл. 86. (1) Родителите имат следните задължения:
(2) Материалните щети нанесени от учениците се възстановяват от техните родители. При невъзможност за финансово обезпечаване, щетата може да бъде възмездена чрез доброволен труд в полза на училището;
Чл. 87 Родителите/настойниците на децата от Подготвителната група и на учениците от I до IV клас придружават или осигуряват придружител на децата си от дома до училище (нe по-късно от 10 минути преди началото на учебните занятия и не по-късно от 10 минути след приключване на учебните занятия) ги поемат от учителя. В случай, че детето се придвижва само, родителя (настойника) декларира писмено това в началото на учебната година.
Чл.88 Административно-наказателни разпоредби:
Раздел V. Учители и други педагогически специалисти
Чл. 89. (1) Учителите и директорът в училище са педагогически специалисти.
(2) Педагогически специалисти са лица, които изпълняват функции:
Чл. 90. (1) Професионалният профил на педагогическия специалист определя необходимите компетентности, като съвкупност от знания, умения и отношения, които са необходими за:
(2) Необходимите компетентности като съвкупност от знания, умения и отношения за всеки вид педагогически специалист са определени в професионалния профил в Наредба № 15 от 22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
Чл. 91. (1) Длъжностите на педагогическите специалисти се заемат от български граждани, придобили висше образование в съответното на длъжността професионално направление съгласно Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления и професионална квалификация, необходима за изпълнението на съответната длъжност.
(2) За заемане на длъжността „директор“ на училище е необходимо придобито висше образование с образователно-квалификационна степен "магистър" и не по-малко от пет години учителски стаж.
(3) Длъжностите на педагогическите специалисти може да се заемат и от:
(4) Учителска или възпитателска длъжност се заема от лица с висше образование по специалност от професионално направление съгласно Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления и професионална квалификация „учител“.
(5) Професионалната квалификация „учител“ се придобива в системата на висшето образование:
(6) Държавните изисквания за придобиване на професионалната квалификация „учител“ се определят с наредба на Министерския съвет.
(7) Учителска длъжност по учебен предмет или модул от професионалната подготовка, за който няма съответно професионално направление в Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления, може да се заема и от лица без висше образование и без професионална квалификация „учител“, ако те са придобили съответната професионална квалификация при условията и по реда на Закона за професионалното образование и обучение.
(8) Учителска длъжност по учебен предмет Чужд език, с изключение на английски, испански, италиански, немски, руски и френски език, може да се заема и от лица със завършено висше образование по съответната специалност и без професионална квалификация „учител“.
(9) В случаите, когато учителска длъжност се заема от лица без професионална квалификация „учител“, училището изготвя и реализира план за придобиване на педагогически компетентности от съответното лице.
Чл. 92. (1) Не може да заема длъжност на педагогически специалист лице, което:
(2) Разпоредбата на ал. 1, т. 1 не се прилага за лицата, осъдени по наказателни дела, посочени в чл. 1 от Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица.
(3) При възникване на обстоятелство по ал. 1 трудовото правоотношение с педагогическия специалист се прекратява при условията и по реда на Кодекса на труда.
(4) Разпоредбите на ал. 1, 2 и 3 се прилагат и за заемането на всички останали длъжности в училище.
Чл. 93. Трудовите договори с педагогическите специалисти се сключват и прекратяват от директора на училището .
Права и задължения
Чл. 94. Педагогическите специалисти имат следните права:
Чл. 95. Длъжността „учител“ включва следните функции:
образование.
Чл.96 (1) Педагогическите специалисти имат следните задължения:
Нормата на преподавателска работа на учителите в групите за целодневна организация на учебния ден е 30 астрономически часа седмично, което включва и учебните часове по самоподготовка, организиран отдих и физическа активност и занимания по интереси. / Наредба № 4 от 20.04.2017 г/
(2) На педагогическите специалисти се дължи почит и уважение от учениците, родителите, административните органи и обществеността.
(3) При изпълнение на служебните си задължения педагогическите специалисти, от училището имат право на представително облекло за всяка календарна година при условия и по ред, определени с наредба, издадена от министъра на образованието и науката съгласувано с министъра на финансите. Средствата за представителното облекло се осигуряват от бюджета на училището.
(4) При прекратяване на трудовото правоотношение с педагогически специалисти, които през последните 10 години от трудовия си стаж са заемали длъжност на педагогически специалист в училището, се изплаща по-голям размер на обезщетението по чл. 222, ал. 3от Кодекса на труда - в размер на 10 брутни работни заплати.
(5) Педагогически специалист не може да извършва срещу заплащане обучение или подкрепа по смисъла на чл. 178, ал. 1, т. 2 - 7 и 14 и чл. 187, ал. 1, т. 2 и 4 от ЗПУО на деца и ученици, с които работи в училището, ако това заплащане е от името и за сметка на децата и учениците.
(6) Педагогически специалист няма право да участва при изготвяне и оценяване на изпитни материали и да извършва проверка и оценка на изпитни работи, ако е подготвял ученици за явяването им на съответния изпит срещу заплащане, ако това заплащане е от името и за сметка на учениците.
(7) В едномесечен срок от началото на всяка учебна година педагогическият специалист подава пред работодателя си писмена декларация относно обстоятелството дали срещу заплащане от името и за сметка на децата и учениците през предходната учебна година е извършвал обучение или подкрепа по смисъла чл. 178, ал. 1, т. 2 - 7 и 14 и чл. 187, ал. 1, т. 2 и 4от ЗПУО на деца и ученици и че това не са били деца и ученици, с които педагогическият специалист е работил в детската градина или училището в същия период.
(8) Преди включването в дейности по ал. 2 педагогическият специалист подава декларация, че не е подготвял ученици за явяването им на съответния изпит срещу заплащане от тях или от родителите им.
(9) При установяване нарушение на ал. 1 и 2, както и в случаите на не подаване на декларацията по ал. 3 или при подаване на декларация с невярно съдържание педагогическите специалисти носят дисциплинарна отговорност по реда на Кодекса на труда.
Раздел VІ. Повишаване квалификацията на учителите, директорите и другите педагогически специалисти
Чл.97. (1) Повишаването на квалификацията е непрекъснат процес на усъвършенстване и обогатяване компетентностите на педагогическите специалисти за ефективно изпълнение на изискванията на изпълняваната работа и за кариерно развитие.
(2) Планирането, координирането, управлението и контролът на дейностите за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти от ОУ „Н .Й .Вапцаров“ се осъществяват на училищно ниво.
(3) Педагогическите специалисти са длъжни ежегодно да повишават квалификацията си с цел подобряване качеството на работата им и повишаване резултатите и качеството на подготовка на учениците.
(4) Директорът на училището е длъжен да осигурява необходимите условия за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти.
Чл. 98. (1) Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти за професионално развитие се извършва от:
(2) Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти по ал. 1 се измерва чрез система от квалификационни кредити и се удостоверява с документ. Системата от квалификационни кредити се определя с Наредба № 15 от 22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, издадена от министъра на образованието и науката, oбн., ДВ, бр. 61 от 2.08.2019 г., в сила от 2.08.2019 г.
(3) Педагогическите специалисти са длъжни да повишават квалификацията си по програми на организациите по ал. 1 в не по-малко от 48 академични часа за всеки период на атестиране.
(4) Повишаването на квалификацията, извършена от организации извън ал. 1, се признава чрез квалификационни кредити от началника на съответното регионално управление на образованието след заявление на педагогическия специалист при условия и по ред, определени с Наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
Чл. 99. (1) Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти се организира и от училището чрез обмяна на добри практики в различни форми. Вътрешно институционалната квалификация се измерва в академични часове и за нея не се присъждат квалификационни кредити.
(2) Училището е длъжно да осигурява условия за повишаване на квалификацията по ал. 1 в не по-малко от 16 академични часа годишно за всеки педагогически специалист.
Чл.100. (1) Повишаването на квалификацията се осъществява по програми и във форми по избор на педагогическия специалист в съответствие с професионалния профил на изпълняваната длъжност, с професионалното развитие на педагогическия специалист, с резултата и препоръките от атестацията му, както и с националната, регионалната, общинската и училищната политика.
(2) Повишаването на квалификацията на конкретния педагогически специалист е насочено и към напредъка на децата и учениците, както и към подобряване на образователните им резултати.
Чл. 101. (1) Въз основа на достигнатото равнище на квалификация педагогическите специалисти може да придобиват професионално-квалификационни степени.
(2) По-високото равнище на квалификация е основа за придобиване на по-висока професионално-квалификационна степен.
(3) Професионално-квалификационните степени се присъждат от висши училища, които провеждат обучение за придобиване на професионална квалификация „учител“ и имат програмни акредитации за провеждане на обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалност от професионално направление съгласно Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления и за придобиване на образователна и научна степен „доктор“ по докторска програма, съответстваща на учебен предмет от училищната подготовка.
(4) Професионално-квалификационните степени и условията и редът за придобиването им се определят с държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на педагогическите специалисти.
Чл. 102. (1) Всеки педагогически специалист отразява в професионалното си портфолио постигнатите компетентности в съответствие с професионалния профил за заеманата длъжност.
Професионалното портфолио се съставя от педагогическия специалист и включва материали, които доказват:
(2) Професионалното портфолио подпомага атестирането и самооценяването на педагогическия специалист.
(3) Целите, функциите и съдържанието на професионалното портфолио се определят с Наредба за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
Раздел VІІ. Кариерно развитие на педагогическите специалисти
Чл. 103. (1) Кариерното развитие е процес на усъвършенстване на компетентности при последователно заемане на учителски или възпитателски длъжности или при придобиване на степени с цел повишаване качеството и ефективността на образованието.
(2) Учителските длъжности са:
(3) Основа за кариерно развитие на педагогическите специалисти са учителският стаж, получените квалификационни кредити, придобитата професионално-квалификационна степен, както и резултатите от атестирането им.
(4) По-големият брой квалификационни кредити и по-високата професионално-квалификационна степен са основание за по-бързо кариерно развитие на педагогическите специалисти, независимо от учителския стаж.
(5) Условията и редът за заемане на учителските длъжности по ал. 2 и за по-бързото кариерно развитие на педагогическите специалисти се определят с Наредба № 15 от 22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
Чл. 104. (1) Атестирането е процес на оценяване на съответствието на дейността на учителите, директора и другите педагогически специалисти с професионалния им профил, с изискванията за изпълнение на длъжността, както и със стратегията за развитие на училището, а за директорът- и на управленската му компетентност.
(2) Атестирането на учителите, директора и другите педагогически специалисти се извършва на всеки 4 години от атестационна комисия, определена от работодателя, съгласувано с педагогическия съвет. Атестационната комисия се състои от нечетен брой членове, като съставът й е съобразно числения състав на педагогическия персонал в институцията, като в нейния състав задължително се включват:
(3) В състава на комисията може да се включват и други членове, определени в Наредба № 15 от 22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
(4) Редът за назначаване на комисията по ал. 2, скалата на оценяване, критериите и процедурата за атестиране са определени в Наредба 15 от 22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
(5) Оценката от атестирането, освен за кариерното развитие може да служи и за насочване за повишаване на квалификацията и поощряване на атестирания педагогически специалист.
(6) При получена най-ниска оценка от атестирането работодателят заедно с атестационната комисия:
(7) В случаите по ал. 6 повторно атестиране на лицето се извършва една година след предприемане на мерките по ал. 6, т. 1, 2 и 3.
(8) Ако при атестирането по ал. 7 отново е получена най-ниска оценка, лицето се освобождава от длъжност при условията на чл. 328, ал. 1, т. 5 от Кодекса на труда.
(9) При получена оценка от атестирането с една степен по-висока от най-ниската се прилагат мерките по ал. 6, т. 1, 2 и 3.
Чл. 105 (1). Педагогическите специалисти се поощряват с морални и материални награди за високи постижения в предучилищното и училищното образование.
(2) Педагогическите специалисти може да бъдат награждавани с отличия и награди за образцово изпълнение на задълженията си със заповед на работодателя си. Отличията и наградите могат да бъдат парични и предметни.
Раздел VІІІ. Класни ръководители
Чл. 106.Класните ръководители се определят със заповед на директора в началото на учебната година.
Чл.107. (1) Класният ръководител е длъжен:
9.1.Ученическата лична карта – оформена със снимка, адрес, учебна година,
9.2. Да води електронният дневник на паралелката съгласно изискванията на Наредбата № 8 за информацията и документите.
9.3. Води и други документи, съгласно Наредбата за информация и документите, издадени на детето/ученика
9.4. Отразява подкрепата за личностно развитие на децата и учениците
9.5. Други данни за ученика- наложени санкции (Заповед, номер), награди, участие в Ученическото самоуправление), участие в проектни дейности и други
9.6 Заедно с директора подготвя следните документи:
9.7. Подготвя заедно с директора и други документи от Наредбата за информация и документите.
9.8. Съхранява копия от уведомителните писма и други оправдателни документи за отсъствията на учениците и носи отговорност за това. Единствено класният ръководител има право да извинява отсъствията на учениците в дневника на класа.
9.9 До второ число от всеки месец обработва информацията за отсъствията на учениците в електронния дневник.
9.10. Ежемесечно докладва на директора за ученици застрашени от отпадане, причините и извършените до момента дейности. Изпраща и регистрира в дневника на класа уведомителните писма до родителите.
9.11. Планира, организира и провежда дейности с учениците и родителите им, целящи изграждане на ученически колектив.
9.12.Реализира постоянна връзка с родителите. Организира изпълнението на решенията на Педагогическия съвет, Обществения съвет, УУС и училищното ръководство.
9.13 На първата родителска среща в началото на учебната година запознава родителите с Правилника за дейността на училището, училищния учебния план на класа.
9.14 Провежда начален и периодичен инструктаж (след всяка ваканция) и го регистрира според изискванията.
9.15. Осигурява организирането, провеждането и контрола на дежурство в класната стая.
Чл.108. При възникнала конфликтна ситуация класният ръководител предприема мерки за разрешаване на конфликти:
А. Между ученици: Търси подходящи методи и средства за нейното затихване до минимум. При особено тежки ситуации писмено уведомява ръководството на училището.
Б. Между ученици и учител: Запознава училищното ръководство
Чл. 109. Класният ръководител има право:
Чл.110. Учител, който е и класен ръководител, има следните допълнителни задължения:
1.да диагностицира, анализира и оценява рисковите фактори върху учениците от паралелката и отделния ученик и да предприема превантивни и корективни мерки за справяне с тях, организира адекватни възпитателни дейности;
3.1. На ученици, които не изпълняват задълженията, определени в ЗПУО, в нормативните актове по неговото прилагане и в правилника за дейността на училището, след изчерпване на останалите механизми за въздействие върху вътрешната мотивация и за преодоляване на проблемното поведение на учениците.
3.2. На ученик, който възпрепятства провеждането на учебния процес и учителят го е отстранил до края на учебния час.
3.3. На ученик, който се яви в училище с облекло или във вид, които са в нарушение на правилника за дейността на училището, както и когато състоянието му не позволява да участва в учебния процес и той е отстранен от училище до отпадане на основанието за отстраняването му.
4.1. Веднага след приключването на учебния час, в който ученика е отстранен уведомява родителите и се предприемат дейности за мотивация и за преодоляване на проблемното поведение;
4.2. За ученика с наложена санкция се осигуряват и дейности за превенция и преодоляване на проблемно поведение.
4.3. Спазва изцяло процедурата по налагане на санкции, заложена в ЗПУО.
5.1 Класният ръководител предоставя на директора на училището информация за конкретния случай и търси съдействия за неговото разрешаване.
5.2 Ако директорът прецени, че разрешаването на случая не е в правомощията на училището, се уведомяват съответните институции.
Раздел ІX. Дежурни учители
Чл.111. Дежурството се извършва по график изготвен и утвърден от директора в началото на всеки учебен срок.
Чл.112.(1) Дежурните учители, отговарящи за дисциплината по време на междучасия са длъжни:
ЧАСТ ВТОРА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ
Глава първа. Предучилищно образование
Чл.113 Предучилищното образование полага основите за учене през целия живот, като осигурява физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, отчитайки значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие.
Чл. 114 (1) Предучилищното образование е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 5-годишна възраст на детето.
(2) Задължителното предучилищно образование в училище е полудневно и се организира във възрастови групи, както следва:
(3) Продължителността на предучилищното образование във всяка възрастова група по ал. 2 е една учебна година.
Чл. 115 (1)Записването, отписването и преместването на деца в задължително предучилищно образование се извършва при условията и по реда на Наредба за записване, отписване и преместване на деца в общинските детски градини и в подготвителна група на общинските училища в община Хасково.
(2) Родителите или настойниците на децата в подготвителна група не заплащат такса.
Чл.116 (1) Заявленията за записване на деца за предучилищно образование в училище се подават от родителя/настойника до директора на училището с приложено ксерокопие на удостоверение за раждане на детето.
Чл.117.При недостатъчен брой за сформиране на отделна група от деца в съответната възрастова група в училището може да се сформира разновъзрастова група от 5 и 6-годишни.
Чл.118.Преместването, отписването на деца, подлежащи на задължително предучилищно образование (в трета и четвърта възрастова група) от училището може да става целогодишно след писмено заявление на родителя до директора на образователната институция, който издава документите за преместване.
Чл.119(1) При преместването и отписването на деца от подготвителна група в училище, директорът на училището предава на детето портфолио, в което са отразени постигнатите резултати от неговото обучение в хода на предучилищното образование.
(2) При записване на дете от друга детска градина или училище се изисква представяне на детското портфолио, предадено от образователната институция, от която се премества.
Чл.120.(1) При преместване и отписване на дете, което подлежи на задължително предучилищно образование от подготвителните групи на училището директорът на училището изпраща в седемдневен срок писмено уведомление до кмета на общината.
(2) В седемдневен срок от записването на преместено дете за задължително предучилищно образование директорът на приемащата институция изпраща писмено уведомление до кмета на общината и до директора на образователната институция, от която детето се е отписало.
Чл.121.(1) Учебното време през учебната година е в периода от 15 септември до края на май на следващата календарна година.
(2) Учебното време се организира в учебни седмици и в учебни дни.
(3) Учебната седмица е с продължителност пет учебни дни и съвпада с работната седмица.
(4) Празничните дни през годината на основание чл. 154, ал.1 и 2 от Кодекса на труда обявени за почивни дни са неучебни, съответно обявените работни дни са учебни за децата.
(5) Учебният ден включва основните и допълнителните форми на педагогическо взаимодействие, както и време за почивка и самостоятелни дейности по избор на детето.
Чл.122.(1) Предучилищното образование в училище се осъществява при полудневна организация.
(2) Полудневната организация се осъществява в отделни групи в съответствие с чл. 9, ал. 1 от Наредба № 5 от 03.06.2016 г. за предучилищното образование, изм. и доп., бр. 72 от 31.08.2018 г., в сила от 31.08.2018 г..
Чл.123.(1) Полудневната организация осигурява възпитание, социализация, обучение и отглеждане на децата в рамките на 6 последователни астрономически часа на ден преди обяд през учебната година.
(2) Началният час на сутрешния прием е в 7,30 часа, а крайният час на изпращането на децата за деня е 13,30 часа.
(3) В полудневна организация в учебното време се редуват основна и допълнителни, а в неучебното време - само допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, като се осигуряват и:
(4) Учителите в групата определят редуването на формите на педагогическо взаимодействие и организират деня на детето в предучилищното образование.
Чл.124.(1) Децата от подготвителните групи, записани в полудневна организация, могат да отсъстват само по здравословни или по други уважителни причини, удостоверени с документ от компетентен орган, както и по семейни причини.
(2) Отсъствията на децата по ал. 1 по семейни причини е допустимо за не повече от 15 дни за съответната учебна година, но не повече от 10 последователни дни, с писмено уведомяване от родителите в срок, определен с Правилника за дейността на детската градина или училището.
(3) Извън случаите по ал. 2 отсъствие на децата от подготвителните групи е допустимо и за времето на ваканциите, определени в училищното образование за съответната година със заповед на министъра на образованието и науката.
(4)В случаите по ал.3 и отсъствие на повече от 50% от децата в една от групите директорът може със заповед да нареди сливане на групите или неучебен ден за групата.
Чл.125. (1) Проследяването на постиженията на детето се осъществява от учителите на съответната група в началото и в края на учебното време по чл. 121, ал. 1 по образователните направления.
(2) Резултатите от проследяването на постиженията на детето се вписват в дневника на групата. Учителите информират родителите за индивидуалните постижения на детето.
Чл.126.(1) В хода на предучилищното образование постиженията на детето се отразяват в детско портфолио.
(2)Детското портфолио съдържа постиженията на децата по образователни направления в началото и в края на учебната година, както и изработени от тях предмети, рисунки и други. В края на предучилищното образование с цел осигуряване на продължаващо взаимодействие между родителите и образователните институции портфолиото им се предава.
(3) В 14-дневен срок преди края на учебното време по чл. 121, ал. 1 учителят на съответната подготвителна група установява готовността на детето за училище.
(4) Готовността на детето за училище отчита физическото, познавателното, езиковото, социалното и емоционалното му развитие.
Чл.127.(1) Структурата на детското портфолио включва следните основни етапи:
(2) Съдържание на детско портфолио:
Чл.128.(1) Училището издава удостоверение за задължително предучилищно образование за децата от подготвителните възрастови групи в края на предучилищното образование.
(2) Удостоверението за задължително предучилищно образование се издава в срок до 31 май на съответната учебна година.
(3) Удостоверението по ал. 1 описва готовността на детето за постъпване в първи клас и в съответствие с очакваните резултати по чл. 28, ал. 2 от Наредба № 5 за предучилищното образование.
(4) В удостоверението може да се правят препоръки за насърчаване и мотивиране за участие на детето в допълнителни дейности и/или за включването му в допълнителна подкрепа за личностно развитие.
Чл.129.(1) Предучилищното образование като процес на възпитание, социализация и обучение на децата се осъществява при взаимодействие и сътрудничество с родителите.
(2) Родителите са участници и партньори в предучилищното образование заедно с децата, учителите, директора и другите педагогически специалисти.
Чл.130.Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и училището, се осъществяват в удобно за двете страни време или планирано, чрез:
Глава ІІ. Училищно образование
Чл. 131.(1) Според степента образованието в ОУ „Н. Й. Вапцаров“ е основно (чл.73, ал.1 от ЗПУО)
(2) Обучението за придобиване на основно образование се осъществява от I до VII клас включително в два етапа, както следва (чл.73, ал.2 от ЗПУО):
Чл. 132. (1) Учениците в седми клас през учебната 2024/2025 година придобиват основно образование след успешно завършен VІІ клас.
Съдържанието на свидетелството за основно образование, което получават тези ученици, се определя в държавния образователен стандарт за информацията и документите.
ГЛАВА ІІІ. Училищна подготовка
Чл. 133. (1) ОУ „Н. Й. Вапцаров“ осигурява общообразователна и разширена подготовка.
(2) Училищната подготовка се придобива чрез обучение по учебни предмети или модули, а допълнителната подготовка - и чрез обучение или дейности в други форми.
Чл.134 (1) Право на училището е да се изучават и учебни предмети от областта на глобалното, гражданското, здравното и интеркултурното образование, предприемачеството, управлението на личните финанси и програмирането, защитата на родината, населението и околната среда, учебни предмети, които формират национално самочувствие, патриотичен дух и родолюбие в децата и учениците, като разширяват и допълват съдържание, което присъства интегрирано в други учебни предмети.
(2) Учебните предмети по ал. 1 се изучават по учебни програми, утвърдени от директора на училището. Учебните програми определят и броя учебни часове за изучаването им.
Чл.135. (1)Общообразователната подготовка обхваща следните групи ключови компетентности:
(2) Общообразователната подготовка се придобива чрез изучаването на общообразователни учебни предмети.
(3) Целите, съдържанието и характеристиките на общообразователната подготовка, както и общообразователните учебни предмети по ал. 2 се определят с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка.
Чл.136. (1) Въз основа на държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка министърът на образованието и науката утвърждава учебни програми по всеки общообразователен учебен предмет за всеки клас, в които се конкретизират компетентностите на учениците като очаквани резултати от обучението.
Чл.137. Общообразователната подготовка в основната степен на образование в ОУ „Н. Й. Вапцаров“ е еднаква за всички ученици и се придобива чрез изучаване на едни и същи общообразователни учебни предмети и с един и същ брой учебни часове за всеки от тях, определени с държавния образователен стандарт за учебния план.
Чл.138. Разширената подготовка обхваща компетентности, които развиват и усъвършенстват отделни компетентности от общообразователната подготовка.
(2) Разширената подготовка се придобива чрез изучаване на общообразователни учебни предмети по чл. 77, ал. 2 от ЗПУО, предвидени за изучаване в процеса на училищното образование, както и на учебни предмети по чл. 76, ал. 5 от ЗПУО.
Чл.139. (1) Учебните предмети, чрез които се придобива разширената подготовка в ОУ „Н. Й. Вапцаров“, се определят с училищния учебен план в зависимост от интересите на учениците за всеки клас и възможностите на училището.
(2) Съдържанието на разширената подготовка по съответния учебен предмет за съответния клас в ОУ „Н. Й. Вапцаров“, се определя с учебни програми, утвърдени от директора на училището.
Чл.140.(1) Допълнителната подготовка в ОУ „Н. Й. Вапцаров“ обхваща компетентности, отговарящи на интересите на учениците и подкрепящи развитието на заложбите им.
Чл.141. (1) Учебните предмети, модулите и дейностите, чрез които се придобива допълнителната подготовка в училището, се предлагат от класните ръководители в зависимост от интересите на учениците и възможностите на училището и се определят с училищните учебни планове.
(2) Съдържанието на допълнителната подготовка, се определя в учебни програми, утвърдени от директора на училището.
Глава ІV. Учебен план
Чл. 142 (1) Учебният план разпределя учебното време между учебните предмети или модули за придобиване на училищната подготовка.
(2) Структурата на учебния план обхваща три раздела:
(3) В задължителните учебни часове се осъществява обучение за придобиване на общообразователната подготовка;
(4) В избираемите учебни часове се осъществява обучение за придобиване на разширената подготовка.
Чл. 143.(1)ОУ „Н. Й. Вапцаров“ работи по рамков учебен план за общо образование за основната степен на образование;
Чл. 144 (1) Извън часовете по чл. 87, ал. 2 и 3 от ЗПУО в учебния план се включва за всеки клас, за всяка учебна седмица и по един учебен час за организиране и провеждане на спортни дейности, утвърдени от министъра на образованието и науката по предложение на министъра на младежта и спорта, както и по един учебен час на класа.
(2) Часът на класа се използва за последователно развитие на класа, за патриотично възпитание и за изграждане на граждански компетентности, включително чрез ученическото самоуправление.
Чл.145. (1) ОУ „Н. Й. Вапцаров“ въз основа на рамковия учебен план разработва училищен учебен план съобразно интересите на учениците и възможностите си.
(2) Училищният учебен план съдържа седмичния брой часове по учебни предмети.
(3) Училищният учебен план се утвърждава по паралелки за всяка учебна година освен в случаите, предвидени в държавния образователен стандарт за учебния план.
(4) Училищният учебен план се приема от педагогическия съвет, съгласува се с Обществения съвет и се утвърждава със заповед на директора, като не може да се променя през учебната година.
Чл.146. (1) Когато в един и същ клас са записани ученици с различна етническа принадлежност, не се допуска обособяването им в паралелки въз основа на етническата им принадлежност.
(2) Не се допуска обособяването в паралелки или групи на учениците със специални образователни потребности, които се обучават интегрирано по индивидуален учебен план.
Глава V. Организация на дейностите в училищното образование
Раздел I Учебно и неучебно време
Учебна година
Чл. 147. (1) Училищното образование се организира в учебни години, които включват учебно и неучебно време.
(2) Учебната година е с продължителност 12 месеца и започва на 15 септември. В случай, че 15 септември е почивен ден, тя започва на първия следващ работен ден.
Учебно и неучебно време
Чл. 148. (1) Учебното време в дневна форма на обучение се организира в учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.
Чл. 149. (1) Учебната година включва два учебни срока.
Чл. 150. (1) Учебната седмица е с продължителност 5 учебни дни и съвпада с работната седмица.
(2) Празничните дни през годината на основание чл. 154, ал. 1 и 2 от Кодекса на труда, обявени за почивни дни са неучебни, съответно обявените работни дни са учебни за учениците, освен когато те са във ваканция.
Чл. 151. (1) Учебният ден включва учебните часове и почивките между тях.
(3) Началото и краят на учебния ден за ОУ „Н. Й. Вапцаров“ се определя със заповед на директора на училището преди началото на всяка учебна година.
Чл.152 (1) Организацията на учебния ден е целодневна от 1 до 4 клас в начален етап и в прогимназиален етап е полудневна от 5 до 7 клас, и се осъществява при условията и по реда на Наредбата за организация на дейностите в училищното образование.
Чл. 153 Продължителността на учебния час за всички видове подготовка е:
Учебното време в дневна форма на обучение в класовете от I до III включително включва и пет дни за проектни и творчески дейности, в т.ч. и за посещения на културни институции, за отдих и спорт, за екскурзии, за екипни проекти в класа, училището или между училищата, които може да се планират като последователни в рамките на една седмица след приключването на учебните занятия по учебен план или на няколко пъти през двата учебни срока.
Учебното време в дистанционните учебни часове включва времето за провеждане на урок в електронна среда и за взаимодействие между учителя и ученика по време или извън урока. /Наредба № 10 /01.09.2016 г . за организация на дейностите в училищното образование/.
Чл. 154. (1) При непредвидени и извънредни обстоятелства продължителността на всеки учебен час по чл. 154 може да бъде намалена до 20 минути от директора на училището със заповед.
В случаите по ал. 1 директорът на училището уведомява началника на регионалното управление на образованието до края на учебния ден, за който се отнася намалението и създава организация за уведомяване на родителите на учениците.
Чл. 155. (1) След всеки учебен час се осигурява почивка на учениците.
Чл.156. (1) Учебните часове от раздел А и Б от училищния учебен план се разпределят за всяка отделна паралелка за всеки учебен ден от учебната седмица в седмично разписание.
Чл. 157. (1) За определен учебен ден директорът на училището може със заповед да определи различно от утвърденото седмичното разписание разпределение на учебните часове при:
(2) В заповедта по ал. 1 задължително се описват обстоятелствата, наложили определянето на различно от седмичното разписание разпределение на учебните часове в учебния ден.
Чл. 158. Неучебното време включва:
1.официалните празници по чл. 154, ал. 1 и 2от Кодекса на труда;
Чл. 159.През учебната година учениците ползват есенна, коледна, междусрочна, пролетна и лятна ваканция.
Чл. 160(1) По време на учебната година в зависимост от темите в учебното съдържание учениците организирано посещават различни културни и научни институции, прояви и мероприятия в рамките на учебните часове или в събота (ден за учебни екскурзии), както и в пътувания, които не са предмет на уреждане в наредбата по чл.79, ал. 5 от Закона за туризма :
Провеждат екскурзии с познавателна и развлекателна цел;
Посещение на музеи, изложби, театрални постановки, кино, ателиета, институции, фирми, центрове;
Провеждане на добри педагогически практики в музеи, галерии, ателиета, институции, фирми, театри ;
Поздравления по случай професионален празник или събития от културния, историческия и спортния календар на държавата и общината.
(2) Ред и начин на организиране на посещения на обществени, културни и научни институции и природни обекти в населеното място на училището.
На основание чл. 15 ал. 2 на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба 10 за организация на дейностите в училищното образование :
т.1 За провеждане на организирано посещение учителят, класният ръководител или друг педагогически специалист предварително планира брой часове в тематичния годишен план и ги разпределя в зависимост от съответния случай /празник или проява/ в годишното тематично разпределение по съответния учебен предмет или в разпределението за часа на класа.
т.2 За организиране на посещения педагогическите специалисти информират писмено директора на училището най-малко три дни преди реализирането им. Те трябва да посочат дата, час, времетраене, да приложат списък на учениците, както и проведен инструктаж на учениците, които ще присъстват на организираното посещение. Необходимият документ е представен в приложение 1
т.3 Цялата информация относно организираното посещение да бъде заведена с входящ номер в канцеларията на училището.
т.4 След провеждане на организираното посещение учителят, класният ръководител или друг педагогически специалист следва да изготвят и представят информация до Директора на училището в срок до 5 дни след провеждането.
(3) Участието в прояви, изяви и мероприятия, организирани от други институции
и провеждани в населеното място на училището се разрешава от директора на училището по реда и начина определени по ал. 2 .
(4) Ред и начин на организирано извеждане на ученици от населеното място на училището:
т.1 За всички дейности по организирано извеждане на ученици извън населеното място на училището се изисква информирано съгласие на родителите./приложение 1а/
т.2 При провеждане на пътувания за екскурзии с познавателна и развлекателна цел се изисква: застраховка за учениците, копие от лиценза на превозвача, договор за превоз във времето от 8 до 18 часа, дестинацията, датата, мястото и часа на тръгване, списък на пътуващите ученици, уведомителните писма - инструктажи с подписа на родителите и списък заверен с подписа на медицинското лице на училището - “клинично здрав“ за всеки ученик.
т. 3 Педагогическият специалист, който организира извеждане на ученици извън населеното място на училището писмено уведомява Директора в срок от 30 календарни дни преди извеждането.
т. 4 В доклада до Директора на училището, трябва да бъде включена информация за целта на провежданото пътуване извън населеното място, застраховка за учениците, копие от лиценза на превозвача, договор за превоз във времето от 8 до 18 часа, дестинацията, датата, брой на пътуващите ученици, продължителност, начален и краен час, мястото и часа на тръгване ,ръковотел или ръководители. Прилага се:
- списък на пътуващите учениците, заверен с подписа на медицинското лице на училището, за удостоверяване, че учениците не страдат от тежки хронични заболявания.
- Декларация за информирано съгласие на родителите, с приложен инструктаж на родителите и учениците.
т.5 Директорът уведомява регионалното управление на образованието за целта на организираното излизане извън населеното място на училището, броя на учениците, маршрут, час на тръгване, продължителност, краен час, ръководител на ученици от училището не по-късно от седем дни преди определената дата на пътуването.
т. 6 Организираната проява, изява или мероприятие по ал.4 се провежда, ако не постъпи отрицателно мотивирано становище от началника на регионалното управление на образованието.
т.7 Цялата събрана документация при извеждане на учениците извън населеното място на училището - информирано съгласие на родителите, проведен инструктаж за безопасност, списък на пътуващите ученици и ръководители, заповед на Директора за организиране на пътуването извън населеното място се съхранява в канцеларията на училището.
т.8 За документацията отговарят ЗДУД и ръководителят на пътуването.
т. 9 По време на пътуването главният ръководител на групата съхранява и представя следните документи:
- копие от списъка на пътуващите ученици и ръководители;
- копие на проведения на учениците инструктаж за безопасност;
-копие на заповедта на Директора за организиране на пътуване извън населеното място.
т.10 Информация за преструктуриране на учебното съдържание преди провеждане на мероприятието, ако се провежда в учебно време.
т.11 След провеждане на организираното посещение учителят, класният ръководител или друг педагогически специалист следва да изготвят и представят информация до Директора на училището в срок до 5 дни след провеждането
(5 )За групата ученици, които са участници в дейностите по ал.2 и ал. 4 могат да се грижат:
педагогически специалисти;
педагогически специалисти, съвместно с родители;
педагогически специалисти и помощен персонал.
т. 12 На 15 ученици в групата се осигурява по един възрастен.
Чл. 161. (1) Педагогическият съвет на всяко училище съобразно възможностите на училището избира за учебната година спортните дейности от определените по чл. 92, ал. 1 от ЗПУО.
Чл.162.Учениците, за които е противопоказно участието в часовете по спортни дейности и в часовете по физическо възпитание и спорт, имат право да бъдат освободени от тях.
Глава VІ. Форми на обучение
Раздел I Организация на дневна форма на обучение
Чл. 163. (1) Училищното обучение в ОУ „Н. Й. Вапцаров“ се осъществява в дневна форма на обучение. При необходимост може да бъде организирана: индивидуална форма на обучение за ученици, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма, удостоверени с медицински документ издаден от съответната експертна лекарска комисия, определена в Закона за здравето; комбинирана форма на обучение, в която могат да преминат и да се обучават по индивидуални образователни програми ученици заявили това желание пред директора на училището по чл.114, ал.3, т.3 и т.4 от ЗПУО; самостоятелна форма на обучение по чл. 112, ал.1 т.4 в случаи, при които ученици на училището са навършили 16 години и са затруднени да завършат учебната година по лични причини.
(2) Дневната форма на обучение се организира в паралелки или групи в учебни часове през учебния ден и включва обучението на учениците по учебни предмети или модули.
(3) В дневната форма на обучение се включват и спортните дейности и часа на класа.
(4) Индивидуална форма на обучение се организира за ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия, определена в Закона за здравето, не могат да се обучават в дневна форма за повече от 30 последователни учебни дни.
(5) Индивидуална форма на обучение се организира за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове;
(6) Индивидуална форма на обучение се организира за ученици със специални образователни потребности при условията на чл. 107, ал. 4 от ЗПУО и за учениците в случаите по чл. 107, ал. 2, т. 1 – 4 от ЗПУО.
(7) Самостоятелна форма на обучение по чл. 112, ал.1 т.4 в случай, при които ученици на училището са навършили 16 години и са затруднени да завършат учебната година по лични причини.
(8) Комбинирана форма на обучение, в която могат да преминат и да се обучават по индивидуални образователни програми ученици заявили това желание пред директора на училището съгласно по чл.114, ал.3, т.3 и т.4 от ЗУПО. Обучението в комбинирана форма се извършва по училищния учебен план или по индивидуален учебен план – за ученици със специални образователни потребности.
(9) Комбинирана форма на обучение може да се организира за:
(10) Организацията на обучението в дневна, индивидуална, самостоятелна и комбинирана форма на обучение и условията и редът за преминаване от една форма на обучение в друга се уреждат с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование.
Чл. 164. Други форми на обучение в училище може да се организират след решение на Педагогически съвет.
Чл. 165. (1) Формата на обучение се избира от ученика при условията на чл. 12, ал. 2 на ЗПУО.
(2) Формата на обучение се препоръчва от училищният екипа за подкрепа за личностно развитие за ученици съгласно чл.107 ал.2 от ЗПУО.
Раздел I I Обучение от разстояние в електронна среда
Чл. 166 (1) Когато поради извънредни обстоятелства присъственият образователен процес в училището е преустановен, както и в случаите по чл. 105, ал. 1, 3 и 5 от ЗПУО, с изключение на обявяването на ден за честване на празника на общината, след заповед на министъра на образованието и науката обучението на учениците, записани в дневна, индивидуална и комбинирана форма на обучение, се осъществява, доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии.
(2) Когато поради извънредни обстоятелства, както и в случаите по чл. 105, ал. 5 от ЗПУО, присъственият образователен процес в училището е преустановен само за отделна паралелка, след заповед на директора на училището, обучението на учениците в нея се осъществява, доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии.
(3) По заявление на ученика, подадено при условията на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО и след заповед на директора на училището, при наличие на необходимите технически и технологични условия, обучение от разстояние в електронна среда за не повече от 30 учебни дни може да се осъществява и за ученик, записан в дневна, индивидуална или комбинирана форма на обучение, който по здравословни или други уважителни причини, удостоверени с документ, не може да посещава училище.
(4) При обявена извънредна епидемична обстановка, когато присъственият образователен процес в училището не е преустановен, при наличие на необходимите технически и технологични средства, обучението в дневна, индивидуална или комбинирана форма от разстояние в електронна среда може да се извършва за отделен ученик за повече от 30 учебни дни до края на извънредната епидемична обстановка:
(5) Обучението от разстояние в електронна среда по ал. 1, 2 и 3 се осъществява от училището, в което са записани учениците.
(6) Обучението от разстояние в електронна среда по ал. 4 се осъществява от училището, в което е записан ученикът, а при невъзможност - от друго училище, което предлага такова обучение, или от училище по чл. 38, ал. 15. Конкретното училище, което ще извърши обучението, се определя от началника на регионалното управление на образованието.
(7) Ученикът самостоятелно си осигурява необходимите технически и технологични условия за участието в обучението от разстояние в електронна среда, а когато той е непълнолетен - те се осигуряват от родителите му.
Чл. 166а (1) Обучението от разстояние в електронна среда включва дистанционни учебни часове, самоподготовка, текуща обратна връзка за резултатите от обучението и оценяване.
(2) Обучението по ал. 1 се осъществява синхронно, а при невъзможност - несинхронно.
(3) При синхронно обучение от разстояние в електронна среда дистанционните учебни часове включват синхронен урок и синхронно взаимодействие на учителя с ученика.
(4) При несинхронно обучение от разстояние в електронна среда дистанционните учебни часове включват наблюдение на урок, без взаимодействие с учителя и с останалите ученици.
(5) В случаите по ал. 3 и 4 текущата обратна връзка за резултатите от обучението и текущото оценяване се осъществяват при синхронно взаимодействие на учителя с ученика от разстояние в електронна среда индивидуално или в група.
Чл. 166б. За организиране на обучението от разстояние в електронна среда директорът:
Чл. 166в. (1) За обучение от разстояние в електронна среда в случаите по чл. 40а, ал. 3 и ал. 4, т. 1 и 2 ученикът при условията на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО подава заявление до директора на училището. Към заявлението се прилага декларация от родителите за осигурени условия за провеждане на обучението и медицински документ.
(2) При възможност училището да осигури обучение от разстояние в електронна среда директорът информира родителя за това не по-късно от следващия работен ден след подаване на заявлението или в същия срок изпраща документите на началника на РУО за проучване на възможностите друго училище да осигури обучението.
(3) Началникът на РУО информира родителя не по-късно от 3 работни дни от датата на подаване на заявлението относно възможността за осигуряване на обучението от друго училище.
(4) За включване на ученика в обучение от разстояние в електронна среда директорът на училището, в което е записан ученикът, издава заповед.
Чл. 166г. (1) За обучение от разстояние в електронна среда в случаите по чл. 40а, ал. 4, т. 3 ученикът, при условията на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО, подава заявление чрез директора на училището до началника на регионалното управление на образованието. Към заявлението се прилага декларация от родителите за осигурени условия за провеждане на обучението.
(2) В деня на подаването на документите по ал. 1 директорът на училището ги изпраща до началника на РУО заедно с информация за успеха, отсъствията и ангажираността на ученика в процеса на обучение за предходната учебна година и до момента, ако ученикът се е обучавал в същото училище.
(3) Началникът на регионалното управление на образованието разрешава обучение от разстояние в електронна среда за ученика по чл. 40а, ал. 4, т. 3 въз основа на информация за успеха, отсъствията и ангажираността на ученика за предходната учебна година и до момента и уведомява родителя и директора на училището, в което е записан ученикът, в срок 3 работни дни от датата на подаване на заявлението относно възможността за осигуряване на обучението.
(4) За включване на ученика в обучение от разстояние в електронна среда директорът на училището, в което е записан ученикът, издава заповед.
Чл. 166д. С декларацията по чл. 40г, ал. 1 и чл. 40д, ал. 1 родителят се задължава:
Чл. 166е. (1) Обучението от разстояние в електронна среда в случаите по чл. 40а, ал. 3 и 4 започва до 7 работни дни от датата на подаване на заявлението по чл. 40г, ал. 1 и чл. 40д, ал. 1 при възможност да се осигури и при писмено съгласие на родителя за организацията на обучението от разстояние в електронна среда, която училището и/или училището, определено по реда на чл. 40а, ал. 6, могат да осигурят по учебните предмети от училищния учебен план.
(2) Когато е подадено заявление по чл. 40г, ал. 1 и чл. 40д, ал. 1, до решаване на въпроса за преминаване към обучение от разстояние в електронна среда ученикът може да не посещава присъствените учебни занятия в училището, а училището, в което е записан, му осигурява обща подкрепа от разстояние в електронна среда по съответните учебни предмети.
(3) Обучението по чл. 40а, ал. 3 и 4 се прекратява:
(4) Обучението по чл. 40а, ал. 3 и 4 спира за периода на обучение от разстояние в електронна среда на паралелката, в която ученикът е записан, в случаите по чл. 40а, ал. 1 и 2, като за този период ученикът се обучава с паралелката си.
Чл. 166 ж (1) Когато ученик по чл. 40а, ал. 4 се обучава от разстояние в електронна среда от училището, в което е записан, училището осъществява дистанционните учебни часове, текущата обратна връзка и оценяването по учебните предмети от раздел А и раздел Б на училищния учебен план, а при възможност - и по раздел В.
(2) Когато ученик по чл. 40а, ал. 4 се обучава от разстояние синхронно в електронна среда от училище, определено по реда на чл. 40а, ал. 6, училището осъществява обучението по учебните предмети от раздел А и по задължителните модули от профилиращите учебни предмети. В случай че училището, в което е записан ученикът, предлага изучаване на учебен предмет от раздел А на чужд език, в училището, определено по реда на чл. 40а, ал. 6, съответният учебен предмет се изучава на български език.
(3) Когато ученик по чл. 40а, ал. 4 се обучава несинхронно от разстояние в електронна среда от училище, определено по реда на чл. 40а, ал. 6, училището осигурява наблюдение на уроци по учебните предмети от раздел А и по задължителните модули от профилиращите учебни предмети, а взаимодействието, текущата обратна връзка и оценяването на ученика се осъществяват от учители в училището, в което е записан ученикът.
(4) Когато ученик по чл. 40а, ал. 4 се обучава от разстояние в електронна среда от училище, определено по реда на чл. 40а, ал. 6, обучението на ученика по учебните предмети от раздел Б, с изключение на задължителните модули от профилиращите учебни предмети, а при възможност - и по раздел В, се осъществява от учители в училището, в което е записан.
(5) В случаите по ал. 3 и 4 взаимодействието, текущата обратна връзка и оценяването на ученика се осъществяват синхронно от учители в училището, в което е записан, но не по-малко от 10 учебни часа месечно, разпределени между предметите в зависимост от дела им в училищния учебен план.
(6) В случаите по ал. 3 и 4 училището, в което ученикът е записан, и училището, определено по реда на чл. 40а, ал. 6, си взаимодействат при водеща роля на второто училище за създаване на оптимални условия за обучение на ученика.
Чл. 166 з. Документът за завършен клас, етап или степен на образование се издава от училището, в което е записан ученикът, въз основа на резултатите от обучението, независимо дали обучението е осъществено от самото училище, или от друго училище, определено по реда на чл. 40а, ал. 6, като за целта обучаващото училище осигурява достъп на училището, в което е записан ученикът, до информацията за отсъствията, текущите, срочните и годишните им оценки не по-късно от 5 дни от края на първия и втория учебен срок.
Глава VІІ. Оценяване на резултатите от обучението
Раздел I Оценяване
Чл.167. (1) Оценяването е системен процес на установяване и измерване на постигнатите резултати от обучението и на нивото на подготвеност на учениците за бъдещата им реализация. Показател за степента на постигане на тези резултати е оценката.
(2) Основните цели на оценяването са:
(3) Оценяване се извършва:
Чл.168. (1) Установяването на постигнатите резултати и поставянето на оценка е индивидуално за всеки оценяван.
(2) Обект на оценяване са компетентностите на учениците, придобити в резултат на обучението.
Чл. 169. (1) Оценяването се извършва чрез текущи изпитвания и изпити.
(2) Текущите изпитвания се осъществяват в процеса на обучение, като част от тях са въз основа на проекти. Те са инструмент за обратна връзка и за мотивация за учене. В резултат на текущите изпитвания се поставят текущи оценки и брой точки, въз основа на които се формират срочни или годишни оценки.
(3) Оценката е показател за степента, в която компетентностите, постигнати от учениците в резултат на обучението, съответстват на определените с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка или с учебната програма по съответния учебен предмет или модул за съответния клас.
(4) За учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуална учебна програма, оценката е показател за степента, в която са постигнати компетентностите, заложени в нея.
(5) Не се поставят оценки по учебните предмети, модули или дейности, предвидени за изучаване във факултативните часове от училищния учебен план.
(6) Изпитите в училището са:
Чл. 170. (1) В зависимост от оценяващия оценяването може да е:
(2) В зависимост от организацията и обхвата си оценяването в процеса на училищното обучение може да е:
(3) В края на ІV и VІІ клас се провежда национално външно оценяване за установяване степента на постигане на компетентностите за съответния етап, определени с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка.
(4) Форматът на националното външно оценяване по ал. 3, учебните предмети, по които то се извършва, както и условията и редът за организацията и провеждането му се определят с държавния образователен стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците.
Чл. 171. (1) Оценката съдържа качествен и количествен показател.
(2) Оценките, които може да се поставят, са: отличен (6), много добър (5), добър (4),среден (3), слаб (2).
(3) В случаите, когато количественият показател не се определя като цяло число, качественият показател се определя по чл.9 ал (3) от Наредба № 11/1.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
(4) Когато се използват други количествени показатели, те се приравняват към оценките по ал. 2.
(5) Оценките от националното външно оценяване в края на VІІ са с точки.
(6) На учениците от I клас не се поставят количествени оценки.
(7) На учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуална учебна програма, се поставят оценки само с качествен показател, които може да са: "постига изискванията", "справя се" и "среща затруднения".
(8) Когато се установи, че учениците по ал. 7 са постигнали изискванията на учебната програма по учебен предмет от училищния учебен план, се поставя оценка с количествен показател и по този учебен предмет и обучението по индивидуална учебна програма се преустановява.
Чл. 172. Основните компоненти на оценяването, видовете и формите на оценяване, както и организацията, условията и редът за извършването му се определят с Наредба № 11/1.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Раздел II Текущи изпитвания
Чл. 173. (1) Текущите изпитвания се осъществяват ритмично и системно през първия и през втория учебен срок.
т. 2 Текущо изпитване за установяване на изходното равнище на учениците се провежда в IVклас.
Чл. 174. (1) Освен ако в съответната учебна програма не е определено друго, минималният задължителен брой текущи изпитвания по учебен предмет или модули за всеки учебен срок е:
(2)В минималния задължителен брой текущи изпитвания по ал. 1 се включва текущото изпитване по чл. 11, ал. 2 от Наредба № 11/1.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците и Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 11 от 2016г. За оценяване на резултатите от обучението на учениците (изм. и доп. ДВ. бр.51 от 13 Юни 2023г., изм. и доп. ДВ. бр.75 от 1 Септември 2023г.)
Чл. 175. (1) Според формата текущите изпитвания са устни, писмени и практически, а според обхвата - индивидуални и групови.
(4) При текущите устни изпитвания оценяващият е длъжен да аргументира устно оценката си пред ученика, а при текущите писмени изпитвания – писмено с изключение на случаите, когато текущото писмено изпитване е под формата на тест с избираеми отговори и/или с кратък свободен отговор.
Чл. 176. (1) При индивидуалните устни изпитвания ученикът дава устни решения и отговори на индивидуално поставени задачи или въпроси.
Чл. 177. (1) При груповите устни изпитвания всеки ученик дава устни решения и отговори на групово поставени задачи или въпроси.
Чл. 178. (1) Контролната работа е групово писмено изпитване, при което се оценяват постигнатите резултати от учениците след приключване на обучението по определена част (раздел) от учебното съдържание по учебния предмет.
Чл. 179. (1) Класната работа е групово писмено изпитване, при което се оценяват постигнатите резултати от учениците по учебния предмет в края на учебния срок.
Чл. 180. (1) Контролните и класните работи се провеждат по график при спазване на следните изисквания:
Раздел III Срочни и годишни оценки
Чл. 181.(1) Срочната оценка се формира от учителя, като се отчитат компетентностите на ученика върху учебното съдържание по съответния учебен предмет или модул, изучаван през учебния срок за придобиване на общообразователната подготовка, и при вземане предвид на текущите оценки.
Срочна оценка не се формира без наличието на минималния брой текущи изпитвания по чл. 12, ал. 1 от Наредба № 11/1.09.2016 г. За оценяване на резултатите от обучението на учениците, поради отсъствие на ученика в повече от 25 % от часовете по учебния предмет в съответния вид училищна подготовка. В този случай ученикът полага изпит за определяне на срочна оценка по чл. 7, ал. 3, т. 2 от Наредба № 11/1.09.2016 г. За оценяване на резултатите от обучението на учениците.
полагане на изпита за определяне на срочна оценка, се определя втора дата за полагането му. Когато ученикът не се яви и на втората дата за полагане на изпита за определяне на срочна оценка, срочна оценка по учебния предмет не се поставя, а ученикът полага изпит за определяне на годишна оценка по съответния учебен предмет.
по ал. 8 може да се удължи за ученик, който няма минималния брой текущи изпитвания по чл. 12, ал. 1 и е допуснал отсъствия поради продължителни здравословни проблеми, удостоверени с медицински документ, в повече от 25 % от часовете по учебния предмет в съответния вид подготовка.”
Чл. 182 (1) Годишната оценка се оформя от учителя по съответния учебен предмет или модул, като се отчитат постигнатите компетентности на ученика върху учебното съдържание, изучавано през учебната година за придобиване на общообразователната подготовка и при вземане предвид на срочните оценки.
Чл. 183. (1) Учителят лично вписва поставените от него оценки в съответната задължителна училищна документация.
(2) Сроковете за вписване на оценките в документацията по ал. 1 са:
Раздел IV
Изпити в процеса на училищното обучение.
Чл. 184. Видовете изпити в процеса на училищното обучение, продължителността и формата им са регламентирани от чл.32 до чл. 55 в Наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Глава VІІІ. План–прием. Постъпване и преместване на ученици.
Раздел I
Планиране и осъществяване на училищния прием
Чл. 185. (1) Училищният план-прием определя за училището за всяка предстояща учебна година:
Чл. 186.Училищният план-прием се определя от директора въз основа на анализ на броя на учениците в населеното място, училищната мрежа, държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечно осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие и съобразно информационната система и стратегията на общината.
Чл. 187. (1) Училищният план-прием за предстоящата учебна година се утвърждава със заповед на директора в срок до 30 март след становище на обществения съвет и се публикува на интернет страницата на училището.
(2) Директорът информира началника на регионалното управление на образование за утвърдения училищен план-прием за предстоящата учебна година.
Чл. 188 (1) За изпълнение на училищния план-прием директорът със заповед определя училищна комисия, която приема заявления за прием в І и в V клас и извършва всички дейности по приема на учениците.
(2) Комисията по ал. 1 съобразно спецификите на обучението разработва критерии за прием в V клас, в случай че постъпилите заявления са повече от свободните места. Времето на подаване на заявлението не е критерий.
(3) Директорът утвърждава списъците на приетите ученици по паралелки в срок до началото на учебната година.
Чл.189 (1) За осъществяване на приема в първи клас община Хасково разработва система за прием, в която водещ критерий е близостта на училището до настоящ адрес на родителите/настойниците и/или най-краткото време за достигане до училището.
(2) При голям брой кандидати за прием в първи клас за определено училище се прилагат и критериите по чл.43 ал.2 от Наредба за организация на дейностите в училищното образование.
Чл. 190 Приемане на ученици в I и/или в V клас над максимално определения в училищния план-прием брой места в паралелка се извършва с разрешение на началника на регионалното управление на образование по мотивирано предложение на директора на училището в срок до началото на учебната година при спазване на разпоредбите на държавния образователен стандарт за финансиране на институциите и държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечно осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.
Раздел ІІ. Приемане и преместване на ученици
Чл. 191.(1) Училищното образование е задължително до навършване на 16-годишна възраст и започва от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето.
(2) Училищното образование може да започне и от учебната година с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето по преценка на родителя и при готовност за училище, удостоверена при условия и поред, определени в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.
(3) Когато здравословното състояние на детето не позволява постъпване в първи клас и в удостоверението за задължително предучилищно образование са направени препоръки за включването му в допълнителна подкрепа за личностно развитие, началото на училищното образование за това дете може да се отложи с една учебна година при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за приобщаващо образование.
Чл. 192(1) Учениците постъпват в училището на местата, определени с училищния план-прием.
(2) Училищният план-прием определя броя на местата, на които учениците постъпват в първия от класовете на началния и на прогимназиалния етап (І и V клас).
Чл.193(1) Учениците може да се преместват, както следва:
(3) Премествания извън случаите по ал. 1, т. 2-4 и ал. 2 се разрешават от началника нарегионалното управление на образованието на територията, на която се намира приемащотоучилище, като се представят документи, удостоверяващи причините за преместването.
Чл.194(1) Учениците се преместват при спазване на следните условия и ред:
(2) Директорът на приемащото училище до три работни дни определя със заповед условията за приемане на ученика и информира родителя/настойника и/или ученика.Родителят/настойникът и/или ученикът подписва декларация за информирано съгласие относно различията в учебния план в приемащото училище.
(3) В срока по ал. 2 директорът на приемащото училище информира писмено директора на училището, от което идва ученикът, за неговото записване.
Чл. 195. Ученикът се счита за преместен в новото училище от датата, посочена в заповедта на директора.
Чл. 196. Ученици може да се преместват при наличие на свободни места в паралелката, в която иска да постъпи в приемащото училище.
Чл. 197. (1) За свободни места се считат местата до утвърдения училищен план-прием, които включват:
Глава ІХ ИНФОРМАЦИЯ И ДОКУМЕНТИ
Чл. 198. (1) Документите в системата на предучилищното и училищното образование се създават, обработват и съхраняват при спазване на държавния образователен стандарт за информацията и документите.
(2) Държавният образователен стандарт по ал. 1 урежда:
Чл. 199. Документите, издавани или водени от институциите в системата на предучилищното и училищното образование, се попълват на български книжовен език с изключение на случаите, предвидени в този закон.
Чл. 200. (1) Министерството на образованието и науката организира воденето на национална електронна информационна система за предучилищното и училищното образование.
Глава Х . Институционални програми
Чл. 198. (1) Училището разработва институционални програми, съвместими със стратегията за развитието му, които се гласуват от педагогическия съвет на основание чл.263, ал.1 от ЗПУО
Задачите за постигане на целите се планират в стратегията по години, като резултатите се отчитат в края на всяка учебна година.
(3) Системи за финансово управление и контрол – актуализация спрямо ЗПУО и Стандарта за финансиране.
ΠPEXOДHИ И ЗAKЛЮЧИTEЛHИ PAЗΠOPEДБИ
1.Πpaвилниĸът e зaдължитeлeн зa cпaзвaнe oт yчилищнoтo pъĸoвoдcтвo, пeдaгoгичecĸия пepcoнaл, нeпeдaгoгичecĸия пepcoнaл, poдитeлитe и yчeницитe.
5.Πpи cъщecтвeни пpoмeни нa зaĸoнoви и пoдзaĸoнoви нopмaтивни aĸтoвe зa cиcтeмaтa нa oбpaзoвaниeтo, нacтoящият Πpaвилниĸ ce aĸтyaлизиpa.